Відбулася Всеукраїнська науково-практична конференція «Теоретичні, методичні та практичні проблеми соціальної роботи»

19 травня на базі Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника відбулася Всеукраїнська науково-практична конференція «Теоретичні, методичні та практичні проблеми соціальної роботи». Науковий форум пройшов у межах заходів «Наука заради миру», приурочених Дню науки, і був присвячений Міжнародному дню сім’ї. Конференція проводиться сьомий рік поспіль, що значно збільшило кількість – більше вісімдесяти осіб – та географію учасників. Організатором конференції виступила кафедра соціальної педагогіки та соціальної роботи Педагогічного факультету ПНУ. Співорганізатор – кафедра філософії, соціології та соціальної роботи Херсонського державного університету. Учасниками заходу стали науковці, викладачі, студенти ЗВО, випускники спеціальності «Соціальна робота», фахівці із соціальної роботи, очільники й працівники державних та недержавних організацій, фондів. Модератор конференції – кандидат педагогічних наук, доцент, завідувач кафедри соціальної педагогіки та соціальної роботи Іванна Кулик.

Присутні хвилиною мовчання вшанували пам’ять захисників, які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України.

«Виклики, що постають перед нами сьогодні, актуалізують тему конференції, адже зараз нам особливо потрібні високопрофесійні фахівці із соціальної роботи – креативні, мобільні, орієнтовані на подальшу самоосвіту, здатні вирішувати складні проблеми соціальної сфери», – зазначив проректор з науково-педагогічної роботи Сергій Шарин, відкриваючи роботу заходу.

Учасників наукового форуму привітала також декан Педагогічного факультету Оксана Кондур, котра у своєму виступі зазначила, зокрема, що конференція є дуже знаковою та актуальною подією, адже внаслідок російської агресії багато сімей потребують сьогодні допомоги й підтримки. Декан факультету побажала учасникам конференції плідної та насиченої роботи в обговоренні актуальних питань, цікавих доповідей та активної дискусії.

Із вітанням до учасників конференції звернулася Ірина Шапошникова – доктор соціологічних наук, професор, декан факультету психології, історії та соціології Херсонського державного університету, яка подякувала керівництву  Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника за можливість працювати на базі ПНУ на час воєнного стану в Україні, окреслила основні проблеми, над вирішенням яких працюють викладачі Херсонського державного університету.

У ході пленарного засідання учасники прослухали доповіді Феномен сім’ї в контексті біофілософського знання (Костючков Сергій, Херсонський державний університет, м. Херсон), Особливості функціонування закладів соціального спрямування у сфері соціально-педагогічної підтримки материнства й дитинства в незалежній Україні (Стинська Вікторія, Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника, м. Івано-Франківськ), Особливості підготовки магістрів соціальної роботи до вирішення проблем сталого розвитку суспільства (Копилова Світлана, Херсонський державний університет, м. Херсон), Актуальні проблеми організації волонтерської підтримки сім’ї на тимчасово окупованій території (Гуріч Володимир, Херсонський державний університет, м. Херсон), Профілактика сімейного неблагополуччя (Конончук Антоніна, Ніжинський державний університет імені Миколи Гоголя, м. Ніжин), Роль християнської етики у формації сім’ї (Сміх Світлана, Івано-Франківський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти, м. Івано-Франківськ).

Значний інтерес у присутніх викликала доповідь «Взаємодія з особою, яка переживає травматичний психологічний стан внаслідок початку війни в Україні» (доповідачі Галина Михайлишин доктор філософських наук, професор, професор кафедри соціальної педагогіки та соціальної роботи, проректор з науково-педагогічної роботи Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, Мирослава Довга доктор філософії (PhD), лаборант кафедри соціальної педагогіки та соціальної роботи). Гостями конференції стали члени вимушено переміщених сімей – Катерина Павлова та Юлія Беген, які розповіли свої історії, почуття й переживання.

Павлова Катерина, яка перевезла свою родину з Кривого Рогу до Польщі, поділилася досвідом допомоги українським переселенцям у цій країні; описала емоції та психологічні стани, які пережила разом із родиною. Беген Юлія розповіла про свій психологічний стан та дії, зумовлені вибухами у перші дні війни; описала свій шлях під час бомбардування Харкова і переживання їхньої родини по дорозі до Англії. Обидві учасниці наголосили на необхідності соціально-психологічного супроводу вимушено переміщених сімей як всередині країни, так і за кордоном.

Секції конференції охоплювали такі напрями: сучасна сім’я в контексті викликів російсько-української війни (2014 – 2022); соціальні послуги як інструмент підтримки та розвитку сімей; методика і технологія соціально-педагогічної діяльності; соціальна робота з уразливими групами осіб; основні напрями підготовки фахівця в умовах суспільних реформ. У надісланих тезах дослідники висвітлили питання, пов’язані з особливостями підготовки бакалаврів та магістрів спеціальності «Соціальна робота»; функціонування закладів соціального спрямування в незалежній Україні; ролі сім’ї у вихованні особистості; особливості взаємовідносин у різних типах сімей та ін.

У межах наукової конференції відбулося обговорення освітньої програми «Соціальна робота» першого (бакалаврського) рівня вищої освіти. Гарант ОП Роксоляна Зозуляк-Случик – доктор педагогічних наук, професор кафедри соціальної педагогіки та соціальної роботи – презентувала присутнім освітню програму, висвітлила її цілі та особливості, розкрила структуру та зміст. В обговоренні ОП взяли участь викладачі та стейкхолдери, випускники спеціальності. Виступаючі відзначили особливості обговорюваної ОП, внесли низку пропозицій, урахування яких дасть змогу вдосконалити її зміст.

Щиро дякуємо колегам, студентам, стейкхолдерам, усім, хто долучився до роботи конференції.