Упродовж 30 червня – 02 липня 2025 р. доцентка кафедри соціальної педагогіки та соціальної роботи Наталія САБАТ брала участь у Варшавській Східноєвропейській конференції (Warsaw East European Conference, WEEC), яка традиційно проходила на базі Варшавського університету (Республіка Польща). Цей науковий форум є авторитетним міжнародним майданчиком для обговорення актуальних питань, пов’язаних із суспільно-політичними, соціальними та культурними трансформаціями в країнах Центральної та Східної Європи.
Доповідачами WEEC були всесвітньо відомі експерти в регіоні, науковці, політики, дипломати та журналісти: Ян МАЛІЦЬКИЙ, директор Студіум Східної Європи Варшавського університету, який має довготривалі партнерські зв’язки з Прикарпатським національним університетом імені Василя Стефаника – ця співпраця є частиною ширшої стратегії підтримки польсько-українських академічних та культурних обмінів; Мачей РАС, проректор Варшавського університету, та ін. Із доповіддю «Польща та європейська відповідь на війну в Україні: безпека, інтеграція та реконструкція» виступив голова парламентського Комітету з питань закордонних справ, професор SEW UW Павел КОВАЛЬ. Марк КРАМЕР (Гарвард) представив результати дослідження: «Нова холодна війна? Уроки минулого, виклики сьогодення». Загалом програма WEEC–2025 охоплювала широкий спектр гострих тем: від конфліктів та безпекових стратегій до освіти, дезінформації, міграції та геополітики.
Чудовою нагодою підсумувати здобутки та окреслити напрями подальшого розвитку регіональних студій в європейському вимірі стало 35-річчя Studium Europy Wschodniej Варшавського університету – однієї з провідних наукових інституцій Польщі, що спеціалізується на дослідженні історії, політики, культури та сучасного розвитку країн Центрально-Східної Європи, Кавказу та пострадянського простору. З нагоди ювілею вітання від президента Анджея ДУДИ зачитав Мешко ПАВЛЯК, високопосадовець у сфері національної безпеки та міжнародної політики Республіки Польща. Зазначимо, що особливої ваги діяльність Studium набула після 2014 року, в умовах російської агресії проти України, коли його аналітичні платформи стали важливими інструментами розуміння нових безпекових викликів у Європі. Інституція активно підтримувала українських дослідників, студентів і журналістів, сприяючи академічній мобільності та інтелектуальній солідарності в умовах кризи. У контексті війни в Україні, загострення геополітичної конкуренції та зростання ролі Центрально-Східної Європи в європейській архітектурі безпеки, діяльність Studium набуває нового значення як осередок наукової рефлексії, стратегічного аналізу та підтримки демократичних трансформацій у регіоні.
Участь у WEEC надала можливість Наталії Іванівні представити результати українських досліджень міжнародній науковій спільноті, обмінятися досвідом з колегами з інших країн, налагодити міжінституційну співпрацю та окреслити нові напрямки академічної мобільності й дослідницького партнерства.