Кафедра соціальної педагогіки та соціальної роботи виступила в ролі співорганізатора Всеукраїнської науково-практичної конференції «Соціальна робота: реалії та перспективи»

     9–10 травня 2024 р. на факультеті психології і соціальної роботи Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка відбулася Всеукраїнська науково-практична конференція «Соціальна робота: реалії та перспективи».

Це перший науковий форум новоствореної кафедри соціальної роботи, реабілітації та повоєнної адаптації. До наукової дискусії долучилися науковці і фахівці-практики з понад десяти міст і регіонів України: Полтави, Івано-Франківська, Харкова, Кропивницького, Черкас, Києва, Чернігова, Глухова, Вінниці та ін. Учасниками були і науковці з Республіки Польщі.

Співорганізаторами заходу стали: кафедра соціальної педагогіки та соціальної роботи Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, кафедра соціальної роботи і соціальної педагогіки Харківського національного педагогічного університетуу імені Г. С. Сковороди, кафедра психології та соціальної роботи Центральноукраїнського державного педагогічного університету, кафедра освітнього і соціокультурного менеджменту та соціальної роботи Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького; Полтавський обласний благодійний фонд «Громадське здоров’я», Комунальна установа «Обласний молодіжний центр» Полтавської обласної ради, Ветеранський простір Плюс Плюс Полтава (простір-партнер Veteran Hub), Благодійна організація «Вихід є» (м. Полтава), Міжнародна антинаркотична Асоціація (м. Полтава), Полтавський обласний центр соціальних служб, Центр надання соціальних послуг Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області, Благодійна організація «Благодійний фонд «Карітас Полтава», Громадська організація «Нове відповідальне управління» (м. Кременчук).

Мета заходу – обмін актуальними ідеями та конструктивним досвідом соціальної, соціально-педагогічної, психологічної, реабілітаційної, медико-психологічної роботи у вимірах сучасності. Окреслені напрями роботи конференції висвітлювали в глобальному, європейському, національному та інституційному контекстах, зокрема – як відповідь на виклики воєнного часу.

Учасників конференції вітали члени організаційного комітету: перший проректор ПНПУ імені В.Г. Короленка Олексій Гура, проректор з наукової роботи Василь Фазан; очільниця факультету психології і соціальної роботи Світлана Яланська, завідувачка кафедри соціальної роботи, реабілітації та повоєнної адаптації, заступниця голови оргкомітету Наталія Сайко.

Напутнє слово до наукового зібрання з побажаннями успіху висловили і співорганізатори заходу: професорка ХНПУ імені Г. С. Сковороди Валентина Костіна, професор ЦДУ імені Володимира Винниченка Олександр Рацул, доцентка ЧНУ імені Богдана Хмельницького Олена Коломієць, доцентка Університету Грінченка Тетяна Спіріна, заступниця директора КУ «Обласний молодіжний центр» Полтавської обласної ради Валентина Падун, директорка ЦНСП Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області Тамара Білоброва.

Програма конференції вмістила наукові пропозиції близько 200 учасників. Доповіді, озвучені на пленарному засіданні знаними в Україні та за її межами науковцями, містили ґрунтовні й актуальні меседжі щодо перетворення соціальної дійсності у воєнний та повоєнний час.Так, сучасні підходи до технологізації соціальної роботи схарактеризувала професорка Ренате Вайнола. Досвідчена науковиця також наголосила на уважному ставленні до термінології соціальної роботи, зокрема до її наукового оформлення. Сучасний зріз професійних уявлень про соціальні послуги для сімей, у складі яких є особа з інвалідністю, здійснила доцентка Світлана Сапіга. Актуальні методи роботи груп підтримки в умовах війни аналізувала доцентка Тетяна Демиденко. Організаційно-методичний дискурс упровадження тренінгових програм для психосоціальної підтримки дорослих в умовах війни окреслила голова асоціації педагогів-християн Полтави, авторка 11 сертифікованих навчально-терапевтичних тренінгів, доцентка Марина Антонець.

Конструктивною і актуальною щодо вимог часу була і методико-практична панель конференції.

У презентації фахівчині з Харкова Ірини Філенко йшлося про роботу мультидисциплінарної реабілітаційної команди «Співдія», зокрема – про фахову компетентність / ресурсність соціального працівника – члена команди.

Досвід організації практикоорієнтованого простору майбутніх фахівців соціальної галузі висвітлювала команда фахівців-науковців під керівництвом Валентини Костіної: Вероніка Терещенко, Вікторія Щербакова, Тетяна Рагозіна (Харків).

Інтерактивну доповідь про досвід соціально-психологічної роботи з ветеранами війни та їхніми сім’ями (відновлення ідентичності) здійснила психологиня з Вінниці Лілія Немаш. Заступниця директора Обласного молодіжного центру (Полтава) Валентина Падун розповіла про можливості Центру щодо надання соціоемоційної підтримки молоді у відповідь на виклики суспільства під час воєнного стану.

Креативний досвід роботи регіонального центру міжнародного благодійного фонду «Карітас України» за соціальним проєктом «Простір дружній до дитини» презентував його керівник Ігор Дашевський.

Під час дискусії були окреслені стратегічні й найближчі перспективи у роботі з ветеранською спільнотою, визначені найбільш гострі запити суспільства щодо підтримки ветеранів, запропоновані доцільні заходи у відповідь.

У підсумку відбулося обговорення нової освітньої програми «Соціальна реабілітація. Повоєнна адаптація» підготовки здобувачів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти, що запроваджується на кафедрі соціальної роботи, реабілітації та повоєнної адаптації із 2024 р.

Усі локації конференції проходили в змішаному форматі, що дозволило охопити максимально можливу кількість учасників в режимі реального часу. Високопрофесійну організацію роботи конференції в змішаному форматі забезпечила ініціативна група кафедри соціальної роботи, реабілітації та повоєнної адаптації під керівництвом докторки педагогічних наук, доцентки кафедри Валентини Березан.

Робота конференції відбулася в дружній теплій атмосфері. Дискусійний характер доповідей сприяв жвавому їх обговоренню.

Дякуємо всім учасникам конференції за плідну співпрацю та Силам оборони України – за можливість її здійснення!