Обговорення освітньо-професійної програми «Соціальна робота» першого (бакалаврського) рівня вищої освіти спеціальності І10 Соціальна робота та консультування галузі знань І Охорона здоров’я та соціальне забезпечення (працедавці)

Упродовж 3-10 квітня 2025 р. відбулися зустрічі із стейкхолдерами освітньо-професійної програми «Соціальна робота» (представниками ОЦСС, департаменту соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради, КЗ «МЦСС» Івано-Франківської міської ради) з метою обговорення підготовки здобувачів вищої освіти за освітнім рівнем «бакалавр». У зустрічах взяли участь гарант ОП «Соціальна робота» професор Роксоляна Зозуляк-Случик, член робочої групи доцент Надія Сабат, директор Івано-Франківського обласного центру соціальних служб Ростислав Микитюк, заступник директора Ольга Гладій, методист Світлана Бойко, юрисконсульт Михайло Євчук, директор департаменту соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради Василь Семанюк, директорка КЗ «Міський центр соціальних служб» Леся Дикун, начальник відділу соціальної роботи Ірина Лущак.

Віднесення соціальної роботи до галузі знань І «Охорона здоров’я та соціальне забезпечення», зауважила гарант ОП «Соціальна робота» професор Роксоляна Зозуляк-Случик, є вкрай актуальним у сучасних умовах з огляду на соціальні, демографічні та безпекові виклики, які переживає Україна, та передбачає її інтеграцію в ширшу систему медико-соціальних послуг. Це відкриває можливості для оновлення освітньої програми «Соціальна робота» з урахуванням нових професійних вимог. Член робочої групи доцент Надія Сабат зазначила, що сьогодні зростає кількість осіб з фізичними та психічними травмами, які потребують не лише медичної допомоги, а й соціального супроводу. ВПО, ветерани, постраждалі від насильства мають комплексні потреби, що потребують інтегрованих послуг, тому соціальні працівники стають невід’ємною складовою системи відновлення, реабілітації та ресоціалізації. Виступаюча наголосила на майбутньому оновленні змісту навчальних дисциплін у зв’язку зі зміною галузі, що передбачатиме інтеграцію медико-соціальної тематики.

Про зміну моделі охорони здоров’я в Україні розповіли заступник директора ОЦСС Ольга Гладій та методист ОЦСС Світлана Бойко. У межах медичної реформи, зазначили виступаючі, Україна переходить до людиноцентричної моделі, що передбачає міждисциплінарність. Тому гострою є потреба фахівців, які поєднують знання з медицини, психології, соціальної роботи.

Сьогодні законодавство України, підкреслив юрисконсульт ОЦСС М. Євчук, адаптується до європейських норм, де соціальна робота давно інтегрована в охорону здоров’я (наприклад, у Німеччині, Великій Британії, Швеції). ВООЗ та інші міжнародні організації просувають концепцію community-based services (послуги на рівні громади). Соціальна робота у медицині є невід’ємною складовою первинної ланки охорони здоров’я. У контексті розмови Михайло Євчук запропонував оновити зміст відповідних навчальних дисциплін з акцентом на вивчення законодавства у сфері охорони здоров’я.

Учасники зустрічей закцентували на потребі розширення баз практики, включивши до наявного переліку також хоспіси, центри психічного здоров’я, геріатричні заклади, Центри первинної медико-санітарної допомоги тощо. З огляду на зміну галузі визнано доцільним питання введення міжвідомчої практики, під час якої майбутні соціальні працівники могли б співпрацювати з медичними працівниками, психологами, реабілітологами та іншими фахівцями.

Також учасники зустрічей обговорили зростання потреб у медико-соціальній підтримці населення у зв’язку зі старінням населення, збільшенням кількості людей з хронічними хворобами, поширенням ментальних розладів, зокрема ПТСР, депресії, залежностей. А саме фахівці соціальної роботи допомагають забезпечити нагляд, догляд, супровід пацієнтів після виписки, вдома чи в громадах.

Про узгодження освітньо-професійної програми з міжнародними підходами йшлося у виступі директора департаменту соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради Василя Семанюка. Відтак директор Івано-Франківського ОЦСС Ростислав Микитюк передбачив зміну акцентів у професійних компетентностях, які б охоплювали планування індивідуальних маршрутів медико-соціального супроводу; оцінку потреб клієнта з урахуванням його фізичного та психічного стану; навички кризового втручання.

На важливості у підготовці майбутніх фахівців спеціальності І10 Соціальна робота та консультування практико-орієнтованого підходу наголосила директорка МЦСС Леся Дикун. З огляду на сучасні виклики у сфері соціального захисту, вона підкреслила потребу у зміцненні компетентностей студентів щодо роботи з вразливими групами населення, ведення соціальних кейсів та міжвідомчої взаємодії. Особливу увагу звернено на формування навичок комунікації, емоційного інтелекту та кризового реагування.

З огляду на зміну галузі, Ірина Лущак наголосила на доцільності питання введення міжвідомчої практики, під час якої майбутні фахівці соціальної роботи могли б співпрацювати з медичними працівниками, психологами, реабілітологами та іншими фахівцями.

Стейкхолдери відзначили зацікавленість у продовженні співпраці з освітнім закладом як у рамках проходження студентами практики, так і щодо участі у спільних заходах, тренінгах та удосконаленні змісту освітніх компонентів відповідно до реальних потреб соціальної сфери.

Також учасники зустрічей дійшли одностайного висновку, що сьогодні соціальна робота виходить за межі традиційних уявлень та інтегрується в охорону здоров’я. Це відповідає реаліям, потребам суспільства й міжнародним стандартам. Віднесення соціальної роботи до галузі І «Охорона здоров’я та соціальне забезпечення» є вагомим кроком до посилення професії соціального працівника, підвищення якості допомоги та розвитку комплексних послуг.