17 жовтня 2024 року студенти спеціальності «Соціальна робота», які навчаються за освітніми програмами «Соціальна робота», «Соціальна педагогіка», а також викладачі кафедри соціальної педагогіки та соціальної роботи з ініціативи професорки Роксоляни Зозуляк-Случик взяли участь у зустрічі з патронатними вихователями та прийомними сім’ями Івано-Франківської області під назвою «Жива книга: відверті історії турботи про дітей». Метою зустрічі стала популяризація послуги патронату над дитиною та сімейних форм виховання шляхом відкритого спілкування, в якому «жива книга» – це реальна людина зі своєю історією.
Дійство відбувалося на базі Івано-Франківської універсальної наукової бібліотеки ім. Івана Франка. «Живими книгами» були прийомні батьки, батьки-вихователі, патронатні вихователі, які відкрили свої серця і домівки для дітей особливої долі. Їх учасникам представила методист відділу організації навчальних заходів Івано-Франківського обласного центру соціальних служб, тренер з підготовки сімейних форм виховання дітей та патронатних вихователів Світлана Бойко. На заході також були присутні заступниця голови обласної військової адміністрації Людмила Сірко, керівники профільних структурних підрозділів ОДА, директор Івано-Франківського обласного центру соціальних служб Ростислав Микитюк, представники благодійних організацій.
Зустріч дала змогу почути в новому форматі історії патронатних вихователів, прийомних батьків та батьків-вихователів дитячих будинків сімейного типу. Батьки-вихователі поділилися цінностями, яких дотримуються у спілкуванні з вихованцями, та розповіли, як прийшли до рішення про створення патронатних родин. Фахівці служб, які працюють із сім’ями та спеціалізуються на захисті прав дітей, поділилися своїми міркуваннями щодо перспектив поширення сімейних форм виховання, труднощів і шляхів їх подолання.
Студенти почули розвіювання стереотипів й упереджень щодо послуги патронату та були запрошені до активного поширення інформації про патронат.
Важливо, що серед присутніх знайшлася людина, яка висловила бажання створити патронатну сім’ю і, прослухавши всі історії, не передумала, а тільки утвердилася в цьому намірі.
За даними Служби у справах дітей виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, сьогодні зареєстровано 1172 дитини, які перебувають у складних життєвих обставинах. Відтак актуальним є розвиток сімейних форм опіки, адже, як зазначив учасник зустрічі, який виховувався в інституційних закладах, головне бажання таких дітей – мати сімʼю. Утім, як ішлося у виступах присутніх, соціальна сфера не є легкою, тому обирають її серцем люди, наповнені любов’ю і добротою.
Захід проведено в межах проєкту «Родина для кожної дитини: розвиток сімейного патронату», який реалізується за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ), благодійної організації «Партнерство кожній дитині», Міністерства соціальної політики України, Національної соціальної сервісної служби України, Координаційного центру з розвитку сімейного виховання та догляду за дітьми. Проєкт фінансується Європейським Союзом та Австрійською агенцією розвитку (ADA).
Довідково. Нині в Україні створено 379 патронатних сімей, під тимчасовим прихистком яких перебуває 771 дитина. Від початку року з’явилися 101 нова патронатна сім’я. Очікується, що завдяки проєкту «Родина для кожної дитини: розвиток сімейного патронату», який працюватиме півтора року з лютого 2024-го, кількість патронатних сімей в Україні зросте до 500. У проєкті беруть участь 184 громади з усієї країни, зокрема 10 громад з Івано-Франківської області.